(¯`´♥,¸»Hersey Cocuklarimiz Icin«¸,♥`´¯)
Merhaba ,
Hci Foruma Hosgeldiniz..
Iyi Forumlar dileriz ..Hci Yönetim
Merhaba ,
Hci Foruma Hosgeldiniz..
Iyi Forumlar dileriz ..Hci Yönetim
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

(¯`´♥,¸»Hersey Cocuklarimiz Icin«¸,♥`´¯)Hoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz :
Mesaj Sayınız : 0

AnasayfaPortalli*Latest imagesKayıt OlTOPLISTGiriş yap
Sevgili Blogcular Haftanin Blogcusu Yeniden AramizdaKatilim Icin Hci Foruma Üye degilseniz Üye Ol Tiklayin......20 Mart kadar...
su_perisi**bersuz (18172)
18172 Mesajlar - 19%
menekse 04 (11847)
11847 Mesajlar - 12%
Bahar (11805)
11805 Mesajlar - 12%
Suu (10605)
10605 Mesajlar - 11%
ayse (10427)
10427 Mesajlar - 11%
GoNcA (8603)
8603 Mesajlar - 9%
elif (7276)
7276 Mesajlar - 7%
gelincik22 (6483)
6483 Mesajlar - 7%
ihlamur cicegi (6433)
6433 Mesajlar - 7%
nur_u kelebek (6088)
6088 Mesajlar - 6%

(¯`´♥,¸»Hersey Cocuklarimiz Icin«¸,♥`´¯)'daki "Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz?" konusunu beğendin mi ? Paylaş.

Duyuru Paneli Haftanin Blogcusu Secimleri Baslamisdir!!!
Paylaş|

Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
Hci Forum
berfin
Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? Asigi10
berfin
Bayanlarin Bulusma Noktasi Hci Forum.. Yorum Yazma'dan Cikma :)Kadın
Başak Kaplan
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 29/05/08
Hobi Hobi : forumda dolaşmak
Kisisel ileti Kisisel ileti : türkce
Sitemizi Nerden Buldunu Sitemizi Nerden Buldunu : arkadaş tavsiye etti
Medeni Durum Medeni Durum : Bekar

RuH Halim RuH Halim : 25
Rütbesi : Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? Calisk11

Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? Vide
MesajKonu: Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? 8coracaovvC.tesi 18 Ekim 2008, 18:20
Özel Arama

Amerika’da master yaptığım yıllarda, çalıştığım üniversitenin yemek salonu açık büfe şeklindeydi. Öğrenciler ve hocalar dilediği yemekten, salatadan, meyveden veya tatlıdan dilediği kadar alabiliyordu. Yemekhanenin giriş kapısında “Yiyiniz içiniz, fakat israf etmeyiniz” anlamına gelen şu yazı vardı: “Take what you need. Eat what you take.” (Yiyeceğin kadar al, aldığını da ye.)

MÜSLÜMAN anne babalar olarak yemeğe başlarken “Bismillah”, bitirince “Elhamdülillah” deriz; çocuklarımıza da öğretiriz. Eğer bu kelimelerin ne anlama geldiğini ve niçin söylediğimizi anlayacakları bir dille açıklamazsak, çocuklar bu kelimeleri duygusal zekalarıyla kavramaz, teğet bir dille söylemiş olurlar.
Çocuklarımızın bu kelimeleri duygusal zekalarıyla kavramaları için şöyle bir açıklama yapılabilir:
“Çarşıdan bir yiyecek aldığımız zaman karşılığında satıcısına para ödüyoruz. Halbuki o yiyeceklerin gerçek sahibi satıcılar değildir, Allah’tır. Acaba o yiyeceklerin hakiki sahibi olan Allah verdiği bu nimetlere karşılık bizden ne istiyor? Nimetlerin gerçek sahibi olan Allah, bizden üç şey istiyor: Zikir, şükür ve fikir. Yemeye başlarken “Bismillah” (Allah’ım Senin adınla başlıyorum) dememiz zikirdir. Yedikten sonra “Elhamdülillah” (Allah’ım verdiğin bu nimetler için sana teşekkür ederim) dememiz şükürdür. Yerken bu nimetleri Allah’ın yarattığını, rahmetiyle binlerce canlı türünü yiyeceksiz bırakmadığını düşünmek fikirdir.”
Çoğu evlerimizde çocuklara Bismillah ve Elhamdülillah (zikir ve şükür) demeyi öğretiyoruz, fakat aynı hassasiyeti fikir konusunda göstermiyoruz. Böylece Allah’ın bizden istediği üç şeyden ikisini yani zikri ve şükrü yerine getirmiş oluyoruz. Ancak yerken bu nimetin bize nasıl ulaştığını pek düşünmüyoruz ve çocuklarımızla bunu konuşmuyoruz. O zaman Allah’ın bizden istediği üçüncü şeyi yani fikri yerine getirmemiş oluyoruz. Fikir eksik olduğu için nimetin kıymetini takdir etmiyor, gereken saygıyı göstermiyoruz. Eğer nimete saygımız olsaydı, her gün tonlarca yemek artığı ve ekmek çöpe atılır mıydı?
Seneler önce akrabam olan genç bir bayanı çöpe ekmek atarken görünce şöyle demiştim: “Ekmek nimettir. Neden çöpe atıyorsun? Nimete saygın yok mu?” Genç bayan, “Ne yapayım, eşim ve çocuklar bayat ekmek yemiyor,” diyerek kendisini savunmuş; nimete saygısı olduğunu göstermek için de ekmeği öpüp alnına götürdükten sonra çöp kutusuna atmıştı. Genç bayanın ekmeğe gösterdiği saygı teğet bir saygıydı, gerçek saygı değildi. Bismillah ve Elhamdülillah diyerek nimete şükretmek kadar, nimete saygı göstermek ve israf etmemek de ailede yaşanarak kazanılan bir alışkanlıktır. Annesinin yemek artıklarını ve bayatlamış ekmeği çöpe attığını gören bir kız çocuğu ileride anne olduğu zaman aynı şeyi yapacak; bunun nimete karşı bir saygısızlık ve israf olduğunu düşünmeyecektir.

Yeyiniz İçiniz Fakat İsraf Etmeyiniz
Amerika’da master yaptığım yıllarda, çalıştığım üniversitenin yemek salonu açık büfe şeklindeydi. Öğrenciler ve hocalar dilediği yemekten, salatadan, meyveden veya tatlıdan dilediği kadar alabiliyordu. Yemekhanenin giriş kapısında “Yiyiniz içiniz, fakat israf etmeyiniz” anlamına gelen şu yazı vardı: “Take what you need. Eat what you take.” (Yiyeceğin kadar al, aldığını da ye.)
Bir gün aynı masada yemek yediğimiz Çinli bir arkadaşı, tabağında kalan son pirinç tanesini almaya çalışırken görünce dayanamadım; denemek için dedim ki: “Bir pirinç tanesi için neden bu kadar uğraşıyorsun? Bırak tabakta kalsın.” Çinli arkadaşın verdiği cevap çok düşündürücüydü: “Her Çinli bir pirinç tanesi israf etse, Çin nüfusuyla çarp bakalım kaç ton pirinç yapar? Biz kalabalık bir ülkeyiz, israf etme lüksümüz yoktur.” Yine denemek için dedim ki: “Şu anda Çin’de değil, Amerika’dasın. Tabağında bırakacağın pirinç tanesi Çin’i değil, Amerika’yı zarara uğratacaktır.” Güldü. “Amerika’yı bu şekilde zarara uğratmak onurlu bir davranış olmaz,” dedi.
Çinli arkadaşı bu onurlu davranışından dolayı tebrik ettim. Bir Müslüman olarak düşüncesini paylaştığımı söyledim. Rabbimizin bu konudaki, “Yiyiniz içiniz, fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah müsrifleri sevmez” buyruğunu açıkladım. Çok hoşuna gitti. Tam o sırada, Ürdünlü bir arkadaş tabağındaki yemek artıklarını çöp sepetine boşalttı. Bunu gören Çinli arkadaş Ürdünlüyü göstererek: “O Müslüman değil mi?” dedi.
O kadar üzüldüm ki, ne diyeceğimi bilemedim. “Dur, bunu kendisine soralım,” dedim. Ürdünlü arkadaşa seslendim. Çinli ile aramızda “nimete saygı ve israf” konusunda geçen konuşmaları aktardıktan sonra dedim ki: “Arkadaş seni yemek artıklarını çöpe dökerken görünce, ‘O Müslüman değil mi? Neden israf ediyor?’ diye sordu. Ben de bunu kendisine soralım dedim.”
Ürdünlü arkadaş Çinliye döndü. Kendinden emin bir şekilde: “Ben kendi ülkemde israf etmem. Amerika’yı sevmiyorum. Burada, ne kadar çok israf edersem Amerika’yı o kadar zarara uğratmış olurum,” dedi. Çinli: “Bu düşüncen onurlu bir düşünce değil,” dedi. Doğru söze ne denir?

Okul Öncesi Çocuklar İçin İsraf Eğitici Bir Oyun :
Bu Yiyecek Bize Nereden ve Nasıl Geliyor?
Okul öncesi çocuklarımıza oyunla nimetin kıymetini anlatabilir, duygusal ve zihinsel yönden israf etmeyecek bir hassasiyet kazandırabiliriz. Oyunun adı: “Bu bize nereden ve nasıl geliyor?” olsun. Oyuna temel gıdamız olduğu halde en çok israf edilen ekmekten başlayabiliriz. Oyun için birkaç buğday tanesi ve bir kaşık un gerekecektir. Aynı oyunu başka günlerde sebze ve meyve türü yiyecekler için oynayabiliriz.
Bütün aile üyeleri sofra başında toplandığı için yemek saatleri sohbet için iyi bir fırsattır. Özellikle akşam yemekleri sohbet için oldukça uygundur. Bismillah diyerek yemeğe başladıktan sonra anne veya baba (tercihen anne) çocuğa: “Yemeğini yerken benimle bir oyun oynamak ister misin?” diyerek dikkatini çeker. Oyun çocukların en sevdiği işlerden biri olduğu için kabul edecektir. Anne eline aldığı bir dilim ekmeği çocuğa göstererek: “Söyle bakalım bu ekmek bize nereden ve nasıl geliyor?” diye oyunu başlatır. Çocuğun aklına gelen ilk cevap bakkal veya fırın olacaktır. Anne: “Oraya nereden geliyor?” diyerek oyunu devam ettirir. Birkaç buğday tanesini gösterir. “Ekmeğin temel maddesi bu gördüğün buğday taneleridir,” der ve sorar: “Buğday nereden geliyor?” Çocuğa ip uçları vererek oyunu yönlendirir ve şu sonuca varılmasını sağlar: “Buğday taneleri çiftçi tarafından toprağa ekilir. Toprak olmadan buğday taneleri filiz verip büyüyemez, başak veremez. Buğday tanesini de toprağı da yaratan Allah’tır. Çiftçinin görevi sadece buğdayı toprağa ekmektir. Ondan sonra elinden bir şey gelmez. Toprağa ekilen buğday tanesinin büyümesi için su (yağmur) gerekir, ısı ve ışık (güneş) gerekir, hava gerekir. Yağmuru, güneşi ve havayı yaratan Allah’tır. Buğday taneleri toprakla beslenerek büyür, başak verir. Bir başakta 20-30 adet buğday vardır.
Çiftçi buğday başaklarını toplar, harmana getirir. Buğday tanelerini başaktan ayırır, çuvallara doldurur. Çuvalları değirmene götürür. Değirmende buğdaylar öğütülür, un haline getirilir. Un çuvallara doldurulur. Çuvallardaki unlar fırınlara götürülür. Fırıncı bir kazana un doldurulur. Üzerine su döker. İyice yoğurarak hamur yapar. Hamuru küçük parçalara ayırarak içinde ateş yanan fırına koyar. Fırında pişen hamurlar ekmek olur. Fırıncı pişen ekmeklerin bir kısmını raflara dizer, bir kısmını bakkala satar. Biz de gider, en yakın bakkaldan veya fırından ihtiyacımız kadar ekmek alırız.
Oyundan çıkarılacak ders: Ekmeği çöpe attığımız zaman başta buğdayı yaratan Allah’a, sonra ekmek oluncaya kadar emeği geçen çiftçiye, değirmenciye, fırıncıya ve ekmeği satın almamız için gereken parayı kazanan babamıza saygısızlık yapmış oluruz.

Ali Çankırılı

Hci Forum
Suu
S-Admin
S-Admin
Suu
Oğlak Horoz
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 14/12/07
Hobi Hobi : Ailem benim Hobim :)
Kisisel ileti Kisisel ileti : biz, bize gerici diyenlere DEH demek için gerideyiz....
Sitemizi Nerden Buldunu Sitemizi Nerden Buldunu : kurucu
Medeni Durum Medeni Durum : Evli

RuH Halim RuH Halim : 28
Rütbesi : Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? Bosup0xh0cr7

Hediye Ver
Hediyelerim Hediyelerim:

MesajKonu: Geri: Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? 8coracaovvC.tesi 18 Ekim 2008, 18:22
Özel Arama

süper bir paylasimcok dogru bi konu onu birakin yani avrupada yasayanlar icni daha da zor
tsk berfincim :canim:

Hci Forum
berfin
Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? Asigi10
berfin
Başak Kaplan
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 29/05/08
Hobi Hobi : forumda dolaşmak
Kisisel ileti Kisisel ileti : türkce
Sitemizi Nerden Buldunu Sitemizi Nerden Buldunu : arkadaş tavsiye etti
Medeni Durum Medeni Durum : Bekar

RuH Halim RuH Halim : 25
Rütbesi : Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? Calisk11

MesajKonu: Geri: Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? 8coracaovvC.tesi 18 Ekim 2008, 18:24
Özel Arama

bişi deil şekerim:)

Hci Forum
maviela
Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? Ralfs-10
maviela
Balık Kaplan
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 15/10/08
Hobi Hobi : elişi
Kisisel ileti Kisisel ileti : türkçe
Sitemizi Nerden Buldunu Sitemizi Nerden Buldunu : netten
RuH Halim RuH Halim : 4

MesajKonu: Geri: Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? 8coracaovvC.tesi 18 Ekim 2008, 18:31
Özel Arama

berfincim değÇocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? 981588ğin konular için seni tebrik ederim tşkürler yazıların için çok faydalandığımızı bil cnm saol eksik olma :allah: :aneee:

Hci Forum
gelincik22
Aktif Degil
Aktif Degil
gelincik22
Akrep Kaplan
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 10/09/08
Hobi Hobi : kitap okumak
Kisisel ileti Kisisel ileti : BEN BU SITEDE OLMAKTAN COK MUTLUyUM:)))
Sitemizi Nerden Buldunu Sitemizi Nerden Buldunu : tavsiYe
RuH Halim RuH Halim : 24
Rütbesi : Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? 4181pr10

MesajKonu: Geri: Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? 8coracaovvC.tesi 18 Ekim 2008, 21:40
Özel Arama

:allah: :alkissss: :alkissss: tsk

Hci Forum
su_perisi**bersuz
CilginAdmin
CilginAdmin
su_perisi**bersuz
Terazi Maymun
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 24/08/08
Hobi Hobi : goblen işlemek
Kisisel ileti Kisisel ileti : Ağzından bal damlayan arının bile g.tünde ignesi var.gerisini sen düşün artık arkadas :))
Sitemizi Nerden Buldunu Sitemizi Nerden Buldunu : suu sayesınde

o benı buldu :))

RuH Halim RuH Halim : 2
Rütbesi : Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? 4181pr10

Hediye Ver
Hediyelerim Hediyelerim: 9

MesajKonu: Geri: Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? 8coracaovvC.tesi 01 Kas. 2008, 19:07
Özel Arama

:allah: konu için super vallaha tsk

Hci Forum
ihlamur cicegi
S.Mod
S.Mod
ihlamur cicegi
Yengeç Yılan
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 14/11/08
Hobi Hobi : nakış kitap okumak çocuklarla oynamak
Kisisel ileti Kisisel ileti : güzel gören güzel güşünür güzel düşünen hayatından lezzet alır
Sitemizi Nerden Buldunu Sitemizi Nerden Buldunu : merakımdan

RuH Halim RuH Halim : 18
Rütbesi : Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? Ralfs-12

MesajKonu: Geri: Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz? 8coracaovvSalı 18 Kas. 2008, 19:27
Özel Arama

Allah razı olsun çok önemli ve güzel bir konuya örnekler vererek açıklamışsınız benim çok hoşuma gitti ben 17 yaşında risaliye nurdan ögrenmiştim fikir düşünerek ibatet etmeyi şimdidi çocuklarımla paylaşmaya çalışıyorum paylaşım için teşkekkür ederim

Çocuklarımıza, Nimete Saygıyı Nasıl Öğretebiliriz?

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası
FORUMUMUZDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR
1 - Arama Yapmadan Konu Açmayın.
2 - Mesaj Yazarken Başlıklar Konularla Alakalı Olmalır.
3 - Konularımızı Alakalı Başlıklar Altında Açalım.
4 - Reklam Kesinlikle yasakdir!!!!(site adresi )
5 - Bu Kurullara Uymamakta Israr Edenler Siteden Belirli Bir Süreliğine Yada Tamamen Uzaklaştırılır.